CzechTrip 2018

Byl konec září a já se opět vracel ze sezóny v Rakousku. Před sebou jsem měl dva měsíce volna a ty jsem opravdu nechtěl prosedět doma na zadku. Navíc kde pro mě v té době bylo doma? Ve Slezsku, kde jsem měl svou stálou adresu a minimum věcí? V Praze, kde jsem neměl bydlení, ale zato většinu svých věcí? Nebo v Rakousku, kde jsem měl nějaké to zázemí, ale opět jen nějaké ty letní a pracovní věci?

Ano, už tenkrát jsem začínal být takovým tulákem Heimatlos s věcmi roztroušenými všude možně po Evropě. A právě tehdy jsem si usmyslil vydat se na své první cesty, abych lépe poznal svou rodnou zemi. Druhý chladnější měsíc jsem trávil čas především v Praze a historických městech středních Čech jako Tábor a Plzeň, vydal se z Karlštejna do Berouna, navštívil významná místa naši země, z nichž některá znal i z dřívějška, nebo se vypravil sněhem na tůru přes nejvyšší horu republiky Sněžku. 

Za ty dva měsíce jsem navštívil všeho všudy přes šedesát významných míst a historických měst naši drahé vlasti. Během toho října prohřátého sluncem a barvami podzimu jsem se však vydal především na své první treky. Po zkušenosti s dobrodružstvím onoho sněžného května na Radhošti jsem si však tentokrát vždy našel levné ubytování a šlapal tak s batohem lehčím. A právě tehdy jsem si dlouhé treky a s nimi spojenou volnost zamiloval a můj život se začal nadobro měnit.

Podzimní přechod Beskyd

Září - Říjen 2018

Bylo snad ironií osudu či naopak mou odvěkou láskou k masivu Beskyd, jejichž nezapomenutelný reliéf jsem často vídával za slunce západu z bunkrů na kopcích slezského pohraničí, že mne má první cesta zavedla právě do hor, v nichž jsem během svého prvního pokusu o dálkový pochod tak pohořel. Tentokrát jsem však šlapal z opačné strany. Prvně jsem musel přelézt Lysou horu, královnu Beskyd, posléze se vydat na Smrk, osmnělého poustevníka zdejších kopců a pak dále na Radhošť, kde má první cesta ztroskotala. I nyní k tomu nebylo daleko pro problémy s kolenem, zatnul jsem však zuby a svou pouť dokončil. Ani jsem pak nečekal, nežli se mé koleno doléčí a vyrazil na další dálkový pochod, tentokrát však na týdení toulání se severním pohraničím.


Toulky severním pohraničím 

Začátek října 2018

Když jsem se vrátil ze zdárně zdolaného přechodu Beskyd, kde jsem si porádně namohl koleno, dal jsem si pár dní pauzu. Ležel jsem na lůžku, dny šly dále a stav mého kolene se nelepšil. Jít k doktorovi mne však nenapadlo ani jedinkrát. Když jsem pak viděl, jak se má počasí od dalšího týdne horšit, už jsem na nic nečekal. Během odpoledne jsem nakoukl do map, pročetl si něco o krásách Jeseníků a začal plánovat další trek. Tentokrát jsem však neměl v plánu přímo horský přechod, ale doslova toulky po horách severního pohraničí, během nichž jsem si hned dvakrát vyšlápl Praděd, pak přešel Jeseníky, z těch zamířil pod Kralický sněžník a přes ten pokračoval dále. Vyšel jsem tak ze Slezska, prošel kus Moravy a svou pouť nakonec zakončil na nahodilém nádraží kdesi v Čechách. Po celou dobu mi počasí přálo a mé koleno se kupodivu dalo dohromady.


Po stezce česko-polského přátelství na Sněžku

Konec listopadu


Blížil se konec listopadu a já stále sídlil v Praze, kde jsem si dělal týdení kurz angličtiny a ostatní týdny trajdal po středních Čechách. Během listopadu jsem tak navštívil Plzeň, Kutnou Horu, Tábor, prochodil Prahu, vydal se na vyhlídku Máj, Milešovku, Říp a já nevím kde dál ještě. Nepočítám-li však jeden celodení pochod z Karlštejna do Berouna, na pořádný hike jsem od svého toulání se severním pohraničím nevyrazil už skoro měsíc. Zcela spontánně jsem se tedy rozhodl vyrazit na nejvyšší horu České republiky Sněžku, kde jsem doposdu nebyl a to po hraniční stezce česko-polského přátelství, která mi byla už před lety doporučena. Jednak miluji hraniční stezky a druhak hřebenovky, takže nebylo moc o čem přemýšlet. Sbalil jsem si tedy svých pár švestek a vyrazil do Malé Úpy, kam jsem se dokodrcal až někdy večer, přespal v pivovaru Trautenberk a ráno vyrazil na trek přes zasněžené hřebeny Krkonoš.