Jednodenní dobrodužství

Cílem tohoto blogu nikdy nebyla snaha zapisovat kdejakou jednodenní tůru ani dávat lidem tipy na výlet. V mém cestovním deníku jsem si chtěl vždy zaznamenávat především své horské přechody, několikadenní toulky přírodou a nejrůznější dálkové pochody. V Tyrolksu však trávím podstatnou část života a především od dlouhého zimního lockdownu 2020/2021 jsem začal podnikat stále dobrodružnější výpravy. Právě mnohé z nich, stejně jako jiné, které se staly osudnými pro mé kroky časů příštích, mi stojí za to zaznamenat a uchovat si tak na ně i písemnou vzpomínku. e


Podzimní výšplh na Furgler

10. listopadu 2020


Bylo tomu na podzim roku 2020, kdy byl Covid v Česku už několik měsíců na vzestupu a epidemiologická situace se vůbec nelepšila, ba právě naopak. Podniky se opět zavíraly a lidé mohli sedět tak maximálně doma na zadku. A právě tehdy, jen asi týden před koncem letní sezóny, jsem si řekl, že do takové země já se vracet nehodlám a co bych tak zrovna já pak dělal kdo ví jak dlouho zavřený na Ostravsku bez pořádných hor a bez možnosti za nimi pak někam vycestovat. Zůstal jsem tak v Tyrolsku a jen krátce po ukončení sezóny jsem se vydal na již sněhem zasypaný Furgler. Abych pravdu řekl, byl to hodně praštěný nápad a asi nejšílenější a nejriskantnější cesta mého dosavadního života. Ale přežil jsem a užil si to. 



Celodenní trip na Thialkopf a zase zpátky

15. listopadu 2020

Uběhlo pár dní, já si chodil horama a tu jsem dostal od svého vedoucího tip na další vrchol, kde jsem doposud nebyl. Prý ať se vydám na Thialkopf, že je tam krásně a bude se mi tam líbit. Inu dobrá, našel jsem si v mapách onen vrchol a začal plánovat cestu. Vidím, že Thialkopf se nachází až někde daleko na druhé straně hřebene, pod kterým žiji a teoreticky jsem ho mohl obejít více méně lesy po rovině lesy. To mi však přijde jaksi nudné a nezáživné a raději jsem volím náročnější cestu. Prvně se vyšplhám na Schönjoch nad naší vesnicí, odtud sejdu dolů do Urgtalu a posléze budu pokračovat horskými stezkami opět vzhůru. Oklikou se pak můžu klidně vrátit na pohodu domů.


Großbergspitze a anabáze mého kolene

10. sprna.2021

Lechtalské Alpy, prý nejkrásnější část Alp téměř nedotčená člověkem a turismem. Odlehlé skalnaté vrcholy, kam lanovky nejezdí a kde je člověk odkázán pouze na své nohy a výdrž. Tolik jsem o nich četl a stejně jsem tam nikdy pořádně nebyl. Ano, právě tam vedl můj další dvoudenní trip, kde jsem totálně pohořel, neboť jsem podcenil terén, převýšení a navíc vycházel v nových a ne příliš dobře padnoucích botech. Když jsem o čtvrté odpoledne zjistil, že na chatu s noclehem mám před sebou ještě šestnáct kilometrů stejně nevyzpitatelným terénem, došlo mi, že jakákoli další snaha je marná a nejbližší možnou cestou se navrátil do údolí. A přesto jsem byl těmi výhledy natolik okouzlen, že jsem se tam záhy vydal opět. Tentokrát však na jednodenní tůru mnohem schůdnější cestou. A právě toho dne při sestupu stačila jen chvilka nepozornosti a od té doby mé koleno trpělo ještě další měsíce a další roky se snad ještě ozývat bude. 


Jednodenní výzva, aneb rozlučka s létem

7. září 2021

Toho léta jsem toho moc nenachodil ani nenalozil. Prvně mne chytla jakási letní chřipka, ale covid to nebyl, pak jsem si rozdrtil prst u ruky a aby to nebylo málo, nakonec jsem si nabil koleno tak silně, že jsem další měsíce vycházel ven už jen ojediněle a problémy mne provázely ještě pár týdnů nazpět, tedy ještě v lednu roku 2022. Ale i přesto jsem během září opět začal chodit a když jsem na jedné výpravě narazil na vrcholy zasypané čerstvým sněhem, řekl jsem si, že léto už je asi nadobrou vorbei a bylo by pěkné se s ním nějak symbolicky rozloučit. A tak jsem si naplánoval celodenní challange, při kterém jsem se rozhodl propojit trasy mezi nejrůznějšími místy a vrcholy a zdolat tak za jediný den nějakých 10 vrcholů. Normální člověk by si to rozdělil minimálně na tři trasy a chodil to v různé dny, ale já si to usmyslel zvládnout za jediný den.


Spontánní výstup na Glanderspitze

15. listopadu 2021

Byl listopad a já opět trčel v Tyrolsku, kde jsem na sobě pracoval a očekával začátek zimní sezóny. Zima se však letos překvapivě ozvala o něco dříve a mnohé kopce byly zasypány sněhem. I přesto jsem si tak dvakrát do týdne našel čas, abych se kamsi podíval a to pokud možno někam, kde to neznám. A právě nedělního večera jsem se rozhodl, že v pondělí brzy ráno nasednu na autobus, dopravím se na nádraží Landeck-Zams, kousek se projedu vlakem a pokusím se nějak dojít až na Steinsee. Ano, toto byl plán. Když jsem však projížděl údolím a viděl hustá oblaka nezvykle nízko halící pohled na nebeskou klenbu, náhle jsem se rozhodl dát znamení řidiči a vydal se kochat se úžasnou ranní inverzí a posléze pokračoval až na Glanderspitze. 


Rauher Kopf, neboli den plný extrémů

28. Prosince 2021

Nastala zima a já opět trávil svůj život v Tyrolsku. A ačkoli se stav mého kolene ani po půl roce příliš nelepšil, poslední měsíc spíše naopak a neměl bych ho zatěžovat, rozhodl jsem se podniknout jeden celkem v pohodě výstup. Prostě si zajet do Pfund, pak se dát cestou na Greit, ten projít a pak dále co to půjde ještě po svých pokračovat směrem na Lahnkof. Jen kousek pod vrcholem je nějaký Alm a až k němu vede cesta, takže by to mělo být v pohodě. Závěr už pak klídně zmáknu ve sněžnicích, ale ani ty bych podle mého vedoucího neměl potřebovat. Rozhodne se mi však dát tip na jiný vrchol na protilehlé straně údolí. Je to sice asi jeden z nejstrmějších výstupů v okolí, ale prý jezdí pravidelně kolem a na svahu ani na vrcholu prý není žádný sníh. Zvážím to a nakonec si řeknu "Proč se tam nevidat?" Brzy ráno tedy vstává, sněžnice nechávám doma a vyrážím na cestu. A jako vždy, když jsem sněžnice zanechal doma, potká mě neskutečné peklo a brodění takovou spoustou sněhu, jako jsem doposud nezažil a to jsem šel nakonec na nižší ze zdejších vrcholů. Fakt díky.